Theta ile daha etkili bir gün için sabah rutini.

Jim Kwik “Bir daha asla tembel olmayacaksın!” videosunda beyin dalgalarından ve sabah uyandığımızda hangi dalgalarda olduğumuzdan bahsetmiş.

Bedenin ve zihnin uyum içinde olabilmesi için beyin dalgalarının da uygun hıza yükselmesi ya da alçalması gerekir.Bu dalgaları vites gibi düşünebiliriz.

Beta beyin dalgası kişinin uyanık olduğu , gün içinde yoğun ve stresli bulunduğu zihin durumudur.

Alfa beyin dalgasında kişi oldukça gevşemiş, farkındalığa sahiptir ancak oldukça konsantre olmuş halde olduğunda da yine zihin alfa düzeyindedir.TV karşısında olan birine seslendiğinizde sizi duymamasını örnek olarak alabilirsiniz.

Delta ise tamamen derin uyku durumudur ve öğrenme işlemi bu zihin durumunda gerçekleşmez.

Gelelim Theta beyin dalgasına.Delta ile Alfa arasındaki yaratıcılık için beyin bağlantılarının en aktif kullanıldığı zihin durumudur.Bu seviyede artık bedensel değil zihinsel aktiviteler söz konusudur.Telkinle öğrenme gerçekleşebilir.Uykunuz gelince önce düşük frekanslı beta, ışığı kapatıp kitabı okumayı bırakıp yanı başınıza koyunca alfa, uykuya geçmeye başlayınca theta, uyku derinleşince de delta devreye giriyor.Uyanma aşamasında da bunun tam tersi oluyor.

Theta beyin dalgalarının  en aktif olduğu dönem uykudan uyanma dönemidir. Bu nedenle uykudan uyanma süreci yaratıcılık açısından en verimli zamandır.Bilerek ya da bilmeyerek bu en verimli süreci telefonu elimize alarak sabote ediyoruz.

Güne doğru başlamayı sağlayacak etkili bir sabah rutiniyle günün geri kalanı için kendimizi daha yaratıcı, daha pozitif ve daha enerjik bir hale taşıyabiliriz.Uyanır uyanmaz belki henüz gerinmeden bile gün içinde size çok keyif verecek bir aktiviteyi yapmayı planlayın.Önceliginize gore ,guzel bir kahvaltı ve bedensel aktivite programı olusturun ve buna uyun.Bu plana kocaman ılık bir bardak limonlu suyu da eklemeyi unutmayın.Gözünüzde büyüyen ya da sizi zorlayan bir işi halledin.Sabah saatlerinde irademiz ve öz denetimimiz en yüksek seviyede olduğundan zor işlerin ustesinden gelmek daha kolay olacaktır.Ayrica bir işi halletmek tüm gün motivasyonunuzu yüksek tutabilir.

5 ya da 10 dakika ile başlayarak meditasyon yapın.Güne başlarken meditasyon yapmak zihninizi boşaltır, tazelenmiş , sakin ve odaklanmış olarak sürdürmenizi sağlar .Giyilecek kıyafetler, günün yemekleri vb. şeyleri ya bir gün önceden planlayın , ya da günün akışına bırakın.Güne başlamadan önce ne yapmak istediğinize karar vermek, güne tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilerek başlamak demektir ve bu da üstünüzdeki yükü kaldırır.Bu programdaki en azından bir maddeyi bitirmeden asla telefonu elinize almayın.Bu sayede hem kendinizi hem de gününüzü daha etkin ve yaratıcı kodlayın.

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Küçük bir iyilik yapıp beğenip , paylaşmayı unutmayın😘

You might also like

No Comments

Leave a Reply