Sırt ve Bel Sağlığımızı Nasıl Koruruz?Yoga Pratikleri için Öneriler

Dünya genelinde en çok doktora gitme sebeplerimizden biri Bel ve Sırt ağrıları!

Bir çoğumuz hayatımızın bir döneminde kronik olmasa da akut bel ağrısı çekiyoruz.

Dünya sağlık örgütü tarafından akut bel ağrısı birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilirken, kronik bel ağrısı üç aydan uzun süren ağrılar olarak tanımlanmış .

Peki Sırt ve Bel Sağlığımızı Nasıl Koruruz?

Vücut uzun süre sağlıksız pozisyonlarda durduğunda, alt sırtın yumuşak yapıları (yani kaslar, tendonlar, bağlar, omurga diskleri ve sinirler) dengesiz hale gelebilir ve bu dengesizlik hasarlara dönüşebilir. 

Kaslar zayıflayabilir, zayıflayan kaslar da omurgayı ve üst gövdeyi uygun şekilde destekleyemez hale gelir; tendonlar ve bağlar fazla gerilebilir veya yırtılabilir; ve diskler üst üste binebilir, sinirler sıkıştırılabilir.

Bu nedenle sırt kaslarını güçlendirmek ve bu mekanik yapıyı iyi kullanmak sırt bel sağlığını korumada ve ağrıları önlemekte yardımcı olur.

Tüm bu tıbbı nedenlerin yanı sıra bir başka sebep daha var ki bence akut ağrılarda en temel sebep o!

Beden farkındalığı geliştirmemek ve bedenin sinyallerine kulak asmamak!Günlük yaşantımızda ve bedensel aktiviteler yaparken duruşumuza ve bedenimizin sinyallerine bilinç getirecek farkındalık geliştirerek, bu yapıyı koruyabilir , hatta  yeniden sağlıklı  hale sokabiliriz.

Sırt ve Bel Sağlığı|YOGA

Yoga Yaptıktan Sonra Bel Sırt Ağrısı Normal midir?Yoga genellikle düşük etkili bir egzersiz gibi algılanmasına rağmen, kaslarınızı zorlayabilir.

Yoga’nın iyi hissettirmesinin sırlarından biri de aslında budur.Günlük hayatta çalışacağını ummadığınız kaslarınızı ve yapılarınızı çalıştırır ve hizalar.

Bu nedenle ister uzun süredir pratik deneyimleyen, ister yolun çok başında bir yogi olun , pratiğinizin süresi ve çeşidine göre değişiklik gösteren ağrılarınızın olması normaldir.

Sırt ve Bel bölgesi ağrıları da bunlara dahildir.

Bu noktada önemli olan hissettiğiniz şeyin ne olduğunun farkına varabilmek.

Bir pratik sırasında bilinçsiz bir uygulama yapıyorsak ve bedenimizin sınırlarını dinlemeden istikrarı ısrara dönüştürüyorsak hissettiğimiz şeyin “Acı’ya” dönüşmesi kaçınılmazdır.

Ki bu asla istediğimiz şey değil!Her şeyden önce “Bedenimizin sınırlarını “ dinleyerek ilerlemek ilk dikkat etmemiz gereken şey olacak.

Sırt ve Bel sağlığı için Yoga Pratiklerinde Versiyon ve ÖnerilerTüm pozları gördüğünüz ya da gösterildiği şekilde yapmak her zaman doğru hizalandığınız anlamına gelmez .

Özellikle Sırt ve Bel sağlığı için Yoga pozlarını değiştirmenin ve yeni versiyonlar geliştirmenin bir çok yolu vardır.

Belkide sizin bedeninizin de ihtiyaç duyduğu şey bu değişiklik ya da versiyonları pratik etmektir.

Kobra pozu yukarı bakan köpek gibi pozlarda geriye açılmayı derinleştirmek yerine ön kol üzerinde sphenks pozu deneyimlemek bel ve sırt ağrılarınız için rahatlatıcı olacaktır.

ÖNERİ 1Hizalanırken ayakları yerleştirmek ,ayak bilekleri , dizler , kalçalar ve omurga da dahil olmak üzere bir çok yapıyı etkiler.

Ayak tabanlarınızı mata her noktadan eşit yerleştirmek için bir kaç defa tek tek ayak tabanlarınıza odaklanın.

Ayak orta parmakları ile topukların aynı hizada olması kabaca ayakların paralel bir şekilde hizalanmasını sağlayacaktır.

Bu hizayı bacakların düz olduğu pozlarda diz ve kalçanın yerini de tayin etmek için kullanabilirsiniz.

ÖNERİ 2

Kalçalar her yöne dönebilir , eğilebilir olsa da pelvisi çok içe ya da çok dışa döndürmek bel ve sırtı riske sokabilir.

Ayakta yapılan pozlarda;

pelvisin duruşunu dengeli hale getirmek,

bel boşluğunu kuyruk sokumunu düzeltmek , 

Ayakta ve gövdenin dik olduğu pozlarda (Tadasana , Virabhadrasana ,Vriksasana gibi)  omurganın nötr olduğu hizayı görselleştirmek daha kolayken , diğer pozlarda omurgayı hizalamak için biraz daha görsel desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

ÖNERİ 3Oturulan pozlarda (Sukhasana – Dandasana gibi) kısa arka bacak kasları selvisi içeriye döndürerek bel boşluğuna sebep olabilir.

Bu nedenle oturulan pozlarda kuyruk sokumunun altını minder , battaniye ya da matı kıvırarak desteklemek hizalanmayı kolaylaştıracaktır.

ÖNERİ 4Uttanasana ve Paschimottanasana  gibi öne kapanılan pozlarda kısıtlı arka bacak kasları pelvisin yeteri kadar öne dönmesini engeller .

Bu tür pozlarda dizleri bükmek bel ve sırtı rahatlatacaktır.

Aynı sekilde öne kapanıp avuçların mata köklendiği pozlarda da avuçların altına yukseltıcı blok koymak ve dizleri bükmek ekstra konfor saglayacaktır.

ÖNERİ 5Plank gibi pozlarda omuzdan topuklara uzun bir hat gibi hizalanmayı hedefleriz.Ama çoğu zaman pelvis kendini zemine doğru çekme eğilimindedir.

Ya da tam tersi hizalanmakta zorlanıldığı için kalça çok yukarı kaldırırlır.

Bu  iki durum da bu düz hattı bozar ve bel ,el bilekleri ve hatta boyun hattını olumsuz etkiler.

Poza girdikten sonra uylukları  yukarı çekip ve bacakları güçlü tutup topukları geriye iterek düz hattı yakalayabiliriz.

Avuçların altına yoga blogu almak ya da dizleri yere koyup (yine beden farkındalığıyla dizlerin altına havlu ya da minder alabilirsiniz) modifiye plank yapmakta bel ve sırt ağrıları için iyi önlemler olacaktır.

Her şekilde avuçların omuzların altına hizalayın karın bölgesi kaslarını aktif tutup ön kalça kemiğini kaburgalara doğru çekerek düz hattı yaratmayı araştırmalıyız.Tüm pozlarda hizalanırken farkındalıkla ve şefkatle yaklaştığımızda kasları ve uzuvları gereksiz yere kullanmamış ve incitmemiş oluruz.

Böylece bölgesel ve bütünsel olarak sağlığımızı koruyabilir , pratiklerimizin kalitesini arttırabiliriz.

Tabi bu farkındalığı yoga matından hayata taşımak da yaşam kalitemizi artıracaktır.

O yüzden bu önerileri gün içinde yaptığınız hareketlere benzedikleri yoga pozlarından esinlenerek uygulayabilir bel ve sırt sağlığınızı Yoga ile koruyabilir , ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

You might also like

No Comments

Leave a Reply