Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı:Kahvaltı!

Sağlıklı yaşama adapte olmaya çalışıp , sağlıklı beslenmeye çabalarken kahvaltıyı asla atlamamız gerekiyor! Öyle ki bence günün en önemli öğünü ,balık baştan kokar misali günün geri kalanını nasıl geçireceğimizi belirliyor.

Mesela güne sağlam bir kahvaltıyla başlayan kişiler gunun gerı kalanında daha dengelı beslenıyorlar ,zihinsel aktıvıtelerde daha başarılı oluyorlar ve metabolizmaları hızlanıyor.Uzun dönemde de bu kişilerde yaşlılığın getirdiği bellek ve bellek ve kas kayıplarının azaldığı,düşük kolestrol ve kiloyu sabit tutabılme gözlenmiştir.
Benim beslenme programımda da kahvaltı çok önemli bir yere sahip.
Güne çoğu zaman sevgili Bikini Projesi ile tanıştığım Günaydın yogası ile başlıyorum ardından;

Limonlu su eşliğinde omega ve B12 desteklerimi alıyorum. Limonlu su yağ yakıyor ya da yakmıyor net bir şey söyleyemeyecegım ama bana enerjı verıyor ve tıpkı adımsayarım gibi gune motıve olarak başlamamı sağlıyor!
Sonrasında kahvaltı geliyor .Haşlanmış yumurta ,omlet ,zeytin bol yeşillik ,peynirler ve bitki çayları ile çoğu zaman klasik Türk kahvaltısı yapıyorum.Ekmek yediğim zaman Beyaz ekmek tüketmiyorum iki dilimi geçmeycek kadar çavdar ya da tam buğday ekmeği yiyorum
Saat 14:00’dan sonra meyve yemediğim için kahvaltılarımda mutlaka meyveye yer verıyorum.Daha sonra meyve yiyecek olursam gün içindeki aktiviteme bağlı olarak şekerin depolanma durumundan dolayı kaçamak sayıyorum.
Bazen sadece meyve kahvaltısı yapıyorum,sütle yoğurt yulaf ve hatta kuruyemişlerle…

Sabah saatlerinde 5 dk daha fazla uyuma isteğinin tatlılığı ,trafik problemi, erken ders saatleri , iş yoğunluğu vb. sebeplerle kahvaltı atlanabiliyor ya da simit,poaça gibi gün boyunca sizi açlık ataklarına sürükleyecek yiyeceklerle geçiştirilebiliyor.Malesef sadece bu nedenle kilo alıyor,kilo veremıyor ya da başedilemeyecek tatlı krizleri yaşıyor olabılırsınız. 

Akşamdan minik meyveli yoğurtlar ya da kahvaltılık kapları hazırlamak kurtarıcı olabılır.

Sağlıklı yaşamaktan bahsediyorsak ,bence yaşam tarzmıza göre mutlaka bir yolunu bulup Kahvaltıyı atlamamalı ya da geçiştirmemeliyiz!

Kahvaltı Candırrrrrrrrrr…

You might also like

Comments (7)

 • sevgi 6 sene ago Reply

  Fotoğraflar o kadar güzel ki, insanda yeme isteği uyandırıyor, hele de son ara öğünümü yapalı daha 2 saat olmamışken:)) Bu saat 14.00'ten sonra meyve yememe olayını biraz açar mısın?

  diyettedegilim 6 sene ago Reply

  Canım 14:00 aslında benim günlük rutinime göre bir saat öğleden sonra demek genel için daha doğru.Yememeyi tercih ediyorum çünkü o saatten sonra şekerlerin depolanma riski çok yüksek oluyor ,Mümkünse sabahtan yiyerek hem enerjimi alıyorum hem tatlı ıhtıyacımı gıderıyorum

 • sule m 6 sene ago Reply

  Kahvalti candir! 🙂

  Kahvalti secenekleride harika.Genelde benimde favarilerim bunlar.
  Son haftalarda kahvaltiyi 10:00- 10:30 kaydirdigimdan beri( acken yaglardan gitsin,birazda daha erken kalkmayip ise yetisme bahaneleri gibi),is dönüsü kahvaltidan sonra kendini halsiz hissetme durumlarinin sebebini biliyorum.
  Tekrar yarinden itibaren is öncesi kahvalti sart.
  Sorun sanirim ortadan kalkmis bile.terazicigim düzenleme yapmis,bende simdi üye oldum,takipteyim 🙂
  Dün bende denemistim.sevgiler

  diyettedegilim 6 sene ago Reply

  Kahvaltıyı atlamyalım hayatım ya kahvaltısız gun cok kotu oluyord:(

 • sule m 6 sene ago Reply

  Ilgine cok tesekkür ederim.Terazicigim bu konuyla ilgilenmis."bizimle olanlar " basligindan üye olunup takip edilebilinecekmis .Sevgilerle

  diyettedegilim 6 sene ago Reply

  Evet hayatım çözülmüş,hallettim ben de:) sevgıler öpücükler

 • ister diyet ister normal zamanda olsun kahvaltı çok önemli!!
  atalarımız -belki sadece annemde olabilir 🙂 – kalvaltı kendin için öğlen yemeği dostların için akşam yemeği düşmanların için ye diye boşuna dememiş 🙂

Leave a Reply