Oil Pulling – Ağızdan yağ çekme ve yağ tabletleri

Benim de uzun zamandır düzenli olarak yaptığım ağızdan yağ çekme -oil pulling vücudu detoksifiye etmek ve sağlığı geliştirmek için binlerce yıldır yaygın olaral kullanılan bir Ayurveda uygulamasıdır. 

Ayurvedaya göre, yağ çekme ağızda biriken sağlıksız bakterileri ve diğer toksinleri uzaklaştırır, böylece plak ve iltihaplanmayı azaltır. Sabah uyanır uyanmaz ağızdaki salgıyı ılık bir suyla yutmayı oneren baska bir gorusun aksine Yağ çekmede bu salginin uzaklastirilmasi icin uyanir uyanmaz su bile icmeden uygulanmasi gerekir.

Yağ çekme sağlıklı diş etlerini ve dişleri destekler, ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur ve yemeğinizden zevk almanızı artıran lezzet tomurcuklarını temizler.

Yağ ayrıca ağzın mukus zarlarını da besler.

Ek olarak, bu doğal yağlar diş etleri ve ağız dokularının iltihabını azaltan doğal iltihap önleyici kimyasallar içerir.

Faydaları sadece ağız bakımıyla sınırlı olmayan bu şifalı teknigi yaklaşık bir yemek kaşığı kadar doğal yağ ile sabah uyanır uyanmaz ağızda 5-20 dakika arası gezdirerek –gargara yapılmıyor – yapabilirsiniz.Ve daha sonra lavabo yerine çope tukurmeyi unutmayın!

Lavaboya tukurulurse yaglar giderleri tıkayabileceginde bu nokta önemli.

Ayurveda ‘ da her dosha tipi icin onerilen farklı yağlar mevcut.

Ben ilk başladığımda en cok onerilenlerden hindistan cevizi yağı ve susam yağını kullanabiliyordum.Tekniğe alıştıktan sonra karışımlar yapmaya başladım.

Uzun zamandır 330ml olan h.cevizi yağına

5 damla çay ağacı yağı ve bir kac damla okaliptus yağı damlatip kullandım.

Gecen gunlerde de kavanozda az kalan karışıma zerdecal ekleyerek buz kalıplarina 1 yemek kasıgı ekleyerek tablet formunda dondurdum.

Tabletler kaşıkla ve olcuyle ugrastirmamasi acisindan baya pratik ama cignemek başta biraz rahatsiz edebiliyor.Eger yeni baslayacaksaniz sıvı formuyla 5 dakika ile başlamanizı tavsiye ederim.1 hafta hergun yapınca gerisi otomatik olarak geliyor:)

Ben günlük ağız bakımımı nasıl tamamlıyorum;

Yağ gezdirmeden sonra ılık su ya da tuzlu su gargarasıyla ve bambu dis fircam ve yine kendi yapimim macun ile son dokunuşu yapıyorum.Ve son zamanlarda favorim olan gargaranın tarifi de söyle;

1 su bardagı kaynamış suya 5 -7 adet karanfili atıyoruz.

Su ve karanfiller ılıdığında 1 tatlı kasıgi hindistancevizi yagı (olmasa da olur ben hazir zerdecallı oil pulling karisimimdan ekledim) 1 cay kasigi toz zerdecal ve 1 cay kasigi deniz tuzunu eritip sogumaya bırakıyoruz.

Zerdecalın dislerinizden tam arınmadıgı zamanki goruntusu de sizi korkutmasın o sarılık yerini parlaklıga birakacak.

?Dogal yağ secmek

?Yagı agizda sadece gezdirmek gargara yapmamak ya da yutmamak

?Uyanır uyanmaz su bile icmeden uygulamak

?Lavaboya tukurmemek

?Abartip dakikalari uzatmamak

?Ve hepimiz icin dogru yag karisimi ve suresi oldugunu,agiz bakiminin tumu degil bir parcasi oldugunu unutmadan sabir ve istikrarla surdurmek onemli noktalar.

(Doshanızı ogrenmek icin hemen tıklayın) https://diyettedegilim.com/ddtestayurvedik-doshanizi-biliyor-musunuz/

You might also like

No Comments

Leave a Reply