MEDİTASYON NEDİR? NASIL MEDİTASYON YAPILIR?

“Meditasyon nedir?” diye sormadan önce bence “Meditasyon ne değildir?” sorusundan bahsetmek başlangıç için daha net bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.


Meditasyon Ne değildir?

Meditasyon Konsantrasyon değildir!

Konsantre olduğumuzda sürekli olarak dikkatimizi bir şeye veririz.Başlangıçta bu meditasyonu öğrenmek ve geliştirmek için size çok yardımcı olacaktır ancak meditasyonda yaptığımız bu değildir.


“Konsantrasyon bir eylemdir, istekli bir eylemdir. Meditasyon, irade dışı bir eylemsizlik halidir.”

OSHO


Meditasyon bir dini ritüel değildir!

“Meditasyonu Budistler ya da herhangi bir dine mensup olanlar yapabilir !”tamamen yanlış bir algıdır. Meditasyonu geçmişi, dini, inancı veya milliyeti ne olursa olsun, herkes yapabilir. 
Meditasyon zihni durdurmak ,hiçbir şey düşünmemek değildir.
Zihin bizim irademiz dışında hareket eder o yüzden zihni durdurmak mümkün değildir. Meditasyon anında farkında olarak zihnimizden geçenlere gözlemci olarak bulunuruz , yargılamaz , etiketlendirmez ya da engellemeye çalışmayız.Meditasyon pratikleriyle zihni daha iyi anlarız.

Meditasyon gevşemek ve rahatlamak demek değildir!

Meditasyon pratikleri Sizi rahatlatır, sakinleştirir, huzur hissi verir ve gevşetir. Ama bunlar meditasyonun olabilecek sonuçlarındandır. 
Meditasyon zihni alfa frekansında tutmak değildir!4 temel zihin durumu vardır. Bu durumlar alfa, beta, gama ve thetadır. Beta, tüm günlük faaliyetlerimizi yaşadığımız ve gerçekleştirdiğimiz frekanstır. Alfa, Beta’nın hemen altındaki kişinin daha sakin daha barışçıl olduğu durumdur. Bu durum genellikle Meditasyon hali olarak bilinir. Ama aslında alfa beyin frekansında benliğimizin ve an’ın farkında olduğumuz anların toplamına Meditasyon diyebiliriz.Yine aynı şekilde hiç bir hipnoz , trans hali vb. Meditasyon değildir!


Meditasyon Ne değildir? Sorusuna cevap verdikten sonra asıl sorumuz olan Meditasyon nedir ve Nasıl yapılır?sorusuna dönebiliriz. 

Meditasyonu kelimelerle ifade etmek aslına çok zordur.Çünkü meditasyon tüm bunların hatta zihnin de ötesinde bir durumdur.Meditasyon , zihnimiz ve farkındalık üzerinde çalıştığımız manevi pratiklerdir.


Meditasyon kişinin kendini , zihnini tanımaya anlamaya başladığı bir yolculuk diyebilir miyiz?


Çocukluğumuzdan beri bize dış dünyayı tanımak , anlamak ve ilişkileri geliştirebilmek için yöntemler öğretilmeye çalışıldı.Ama iç dünyamızı , zihnimizi ve kendimizi tanımak konusunda son derece donanımsız büyüdük öyle ki karşımızdakini anlamakta kendimizi anlamaktan daha başarılıyız.

Hayattaki birçok şey bizim kontrolümüz dışında gelişir, ancak eylemlerimiz ve kendimizi içinde bulduğumuz durumlara nasıl cevap vereceğimiz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak  mümkündür. Bunu yapmak için, zihnin nasıl çalıştığı ve nasıl olduğu konusunda farkındalık yaratmamız gerekir. Ve hiçbir şey farkındalığı meditasyondan daha iyi geliştiremez.Düzenli pratiklerle meditasyon kişinin kazandığı farkındalıkla zihnini ve kendini anlamaya başladığı bir yolculuğa dönüşecektir.

Nasıl Meditasyon Yapılır?

Meditasyon yapmaya yeni başlayan biri için zihni tanımak kolay olmayabilir.

Başlarda meditasyon esnasında geçen süre değerli Bora Ercan’ın “Zihnin Oynaşmaları” diye tanımladığı zihnin sürekli aktif olma haline direnme çabasından öteye geçmeyebilir.

Ama düzenli pratikle zihni dinginleştirmek mümkündür.

Ve hep söylediğim sabır , şefkat ve istikrarla pratikleri sürdürerek Meditasyon deneyiminde derinleşebiliriz.

Yeni başlayanlar için meditasyon önerileri;

Rahat bir yere oturun , kuyruk sokumunuzun altını bir minder ya da battaniyeyle destekleyebilirsiniz.Gözlerinizi kapatın , mümkünse burundan rahat nefes alıp yine burundan bırakın.https://diyettedegilim.com/neden-burundan-nefes-alip-vermeliyiz/

Dikkatinizi nefesi alıp bırakırken vücudunuzun tepkilerine verin.

Nefesi kontrol etmeye çalışmayın sadece gözlemleyin.

Göğsünüz , omuzlarınız , göğüs kafesiniz , karnınız…

Ne hızına ne yoğunluğuna dikkat etmeden sadece nefesi gözlemleyin,

Zihniniz sizi zorlamaya başladığında dikkatinizi yeniden nefesinize getirin.

Başlangıçta 2 ya da 3 dk ile başladığınız bu meditasyon pratiğini gün gün arttırabilirsiniz.

You might also like

No Comments

Leave a Reply