Akshaya Tritiya – Vedik Takvim’in en şanslı günü bugün!7 Mayıs

Vedik Takvime Göre 2019’un en şanslı günü bugün!

“Akshaya” kelimesi, Sanskritçe’de “hiç bitmeyen” anlamına gelir ve bu günün iyi şans ve başarı getirdiğine inanılır.

Astrolojik olarak, bu günün “en parlak gün” olduğu belirtiliyor. Bu gün güneş ve Ay’ın  pozisyonları öyledir ki maksimum ışık yayarlar. Astrolojik terimleri  sezgisel olarak yorumlarsak, en parlak kelimesi hem Güneş’in hem de Ay’ın en iyi en cömert, en iyi zamanlarında olduğu anlamına gelir.

Bu sene 7 Mayısa’a denk gelen bu Şanslı günde birinin verimli bir girişime katılması ya da  hayır işleri yapması durumunda, başarı, bolluk ve bereketle ödüllendirileceklerine inanılır. 

Ayrıca Akshaya Tritiya-Golden Day- Altın Gün, Hindu takviminde en hayırlı, özel bir fırsat sayılan ve kutlamaları yapılan bir gündür. Öyle ki bu tarihte çok çeşitli ritüeller yapılır hatta  altın ve değerli eşya alımı, düğün hazırlıklarını başlatmak gibi faaliyetlere de odaklanılır. Ancak, altın veya değerli eşyaların alımı gibi maddi amaclı girişimler  Vedik metinlerde listelenmemiştir. Günün gerçek faydaları, dünyasal önemden daha ruhsaldır. Akshaya Tritiya, Evrensel gerçekliğimizi öğrenmemiz için bir fırsat! Bu açıdan, yaşamdaki gerçek başarı için saf bir yürekle vermemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Evvelden okuduğum ama şu an kaynağını hatırlamadığım bir yazıda bugünle ilgili “Ne kadar istediğin değil , ne kadar verebileceğini görmen gereken gün!” cümlesini okumuş ve o tarihten beri zaten o kültürde yaşayıp deneyimlemediğim ve haliyle içselleştiremediğim ritüeller yerine bu kısma odaklanmıştım.

Yoksul veya ihtiyaç sahiplerine temiz bir kalple yürekten yardım etmek, maddi ve manevi ritüellerin anahtarı.

Bugün Ne kadar koşulsuz ve gönüllüce verebileceğimizi göreceğimiz bir gün olsun.

21 Gün Yoga

No Comments

Leave a Reply