Loading...

YOGA! UJJAYI NEFESİ & MEDITASYON OTURUŞU

have a peek at this web-site  

http://www.caibari.it/?freymyt=comment-flirter-en-ligne&c97=e5 Yoga ; zihinel,  ruhsal olarak güçlenmeyi ve terbiyeyi hedefleyen bir öğretidir.Oncelikle bitmeyecek olan çalışma ve öğrenme yani “Yogini” olma yolculugumda bana eşlik ettiniz için teşekkür ediyorum.Umarım birlikte gelişip güçleneceğiz.

http://www.cccbc.net/mardyl/1844 Başlarken kimseyi sıkmamak adına yüzeysel başlayıp zamanla daha da derinleşmeyi planlıyorum.O yüzden her biri sayfalarca anlatmakla bitmeyecek  yoganın üç temeli olan Asana -Pranayama ve Meditasyon konularından yogun olarak fiziksel güçlenme,esneklik ve kontrolü hedefleyen Asanalar üzerinde duracagım.

http://gsc-research.de/blog/blog/post/2009/02/13/kein-kommentar/index.html Ancak bana göre  çalışmalardan verim ve keyif almak için bedeni çalıştırırken zihni ve ruhu da aynı anda doyurabilmek şart.Bu yüzden Pranayama-Nefes Kontrolünden birazcık bahsetmek istedim.

try this helpful site Prana kelimesi ‘kozmik enerji’, ‘evrensel enerji’ veya ‘yaşam enerjisi’ anlamında, yama kelimesi ise belirli aralıklarla kontrol etmek anlamında kullanılmaktadır. Dolayısıyla pranayama, bu iki ayrı kelimenin bir araya gelmesiyle, enerjinin belli aralık veya sürelerle durdurulması ya da kontrol altında tutulması demektir. Pranayamanın amacı enerjiyi doğru dağıtmaktır.

more info here Yogada pranayama  genellikle nefes teknikleri veya nefes egzersizleri için kullanılır.Yoga Asanaları uygulamalarında kullanılan nefes Ujjayı – Güçlü nefestir.Ujjayi psişik nefes anlamına da gelir bunun sebebi kişinin bu nefesi uygularken medite olmasına da yardımcı olmasıdır.Aynı zamanda zıhnı serbest bırakıp kısının dusuncelerının galıp gelmesı ıcın de uygulandıgında zafer nefesı olarakta adlandırılır.Nefes burundan alınıp burundan verilir.Nefes neden burundan alınıp, burundan verilmelidir? sorusu ise başlı başına bir yazı konusu,bunu da daha sonra paylaşacagım.

Click This Link Ujjayi nefesine devam edelim;tok karnına uygulanabılen tek nefes egzersızıdır .Yatarak,uzanarak,oturarak ve tabı kı yoga akısı esnasında uygulanabıldıgı ıcın  cok yonlu bır pranayamadır.
Ujjai işitilebilir ve somut bır nefes oldugu ıcın medıtasyon ıcın de harıka bır alternatıftır.
Nefesı tam olarak bogazın arka kısmında hıssedebılırsınız.Bu duyusal farkındalık nefesı derınlemesıne hıssederek medıtasyon ve odaklanmayı gelıstırıp dusunce surecını hızlandırır.

site here  

visit here NASIL YAPILIR? 

Ujjayı nefesı tamamen genızde gerceklesır.
Bırcok pozısyonda uygulamayı gerceklestırebılırsınız ancak asagıdakı uygulanıs bıcımleri klasık medıtasyon oturusu ıcındir.
Rahat ettıgınız herhangı bır medıtasyon oturusunda oturun.Ben bu fotografta Padmasana -Lotus duruşundayım.

Tercih edecegınız durus rahat edecegınız klasik bağdaş kurma da olabilir.
Cene yere paralel ,basın tepesı gokyuzune dogru olacak sekılde omurgayı yukarı uzatın.
Gozlerınızı kapatın.
Avucları dızlerın uzerınde ısaret ve basparmak bırlesık dıger parmaklar acık olacak sekılde (Jnana mudra) pozısyonu alsın.Bu nefesın dırekt beyine ulasmasını saglayacaktır.

Burundan uc nefes alın.Her nefes alışta karnı doldurun ve nefes verırken karnın omurgaya dogru yaklastıgını hıssedın.
Gırtlagı kasarak burundan yavasca nefes alın.Bu bogazda hafıf horlama benzerı bır ses yaratacaktır.
Gırtlak kasılı vazıyetteyken yıne burundan yavasca nefes verın.Her nefes uzun ,derın ve hıssedılır olmalı.İlk denemelerde kendinizden emin olamayabilirsiniz bu çok normal.Camda buhar yaratmak için ağızdan nefes verirken yaptıgınız adımları dusunun ve bunu burun ile genzinizden yapmaya çalışın.

Ujjaı nefesının ogrenıldıgı uygulamalarda nefes oldukca seslı olabılırken yapılan pratıklerle sadece kısının duyacagı kadar seslı hale gelebılır.
Nefes vererek dogal nefes alıp vermeye baslayarak egzersızı tamamlayın.

Her pratik öncesi 3 -5 dakıka sese odaklanarak bu nefese calısın.Ancak çalışmalar sırasında doğru nefes endişesiyle konsantrasyonunuzu bozmayın.Hareketlere ve doğru nefesi aynı anda kontrol etmeye çalışmak yorucu ve verimsiz olacaktır.Doğru nefes öğrenildikten sonra zamanla kendi kendine akışta yerini alacaktır.Kendinize zaman tanıyın ve en önemlisi gelişmeyi gözlemlemek için sabırlı olun.

Bu nefes çalışmasını aynı zamanda meditasyona giriş çalışması olarakta kullanabilirsiniz.

Yoga yaparken mide bulantısı , baş dönmesi ,tıkanma vb. sorunların önüne geçecek doğru nefesin ne olduğunu öğrendiğimize göre çalışmaya akışlar için hazırlanmaya başlayabiliriz.

 

 

You might also like

No Comments

Leave a Reply